ΑΜΦΙΒΟΛΗ Η ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΘΕΣΗΣ

Νέα ήττα για τον Εθνικό

* Στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ

Δημοσίευση: 13 Μαρ 2017 11:55

Ακόμα μια ήττα υπέστη ο Εθνικός και πλέον δυσκολεύει περισσότερο η κατάληψη της δεύτερης θέσης του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί σε πλέι οφ για την άνοδο στη Γ’ Εθνική κατηγορία.

Η λαρισινή ομάδα μετά την εντός έδρας ήττα της περασμένης αγωνιστικής, έχασε και στην Καρδίτσα από τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΘ. Ήττες όμως υπέστησαν και όλες οι ομάδες του νομού Λάρισας. Ο Αμπελώνας στα Τρίκαλα από τους Ίκαρους, η Νίκαια εντός έδρας από το Διμήνι και ο Αστέρας στη Λάρισα από τους Δαναούς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ.              81

ΕΘΝΙΚΟΣ              76

Μια ήττα που του ψαλιδίζει τις ελπίδες για την είσοδο στα πλέι οφ της ΕΣΚΑΘ υπέστη ο Εθνικός Λάρισας στην έδρα του Ολυμπιακού Καρδίτσας με σκορ 81-76.

Οι γηπεδούχοι, που με αυτή τη νίκη κλείδωσαν την παραμονή τους στην κατηγορία, μπήκαν δυνατά στον αγώνα, έχτισαν μια διαφορά 10 πόντων στη 2η περίοδο (29-19), και παρά την προς στιγμή μείωση του σκορ από τον Εθνικό (32-31) έκλεισαν το ημίχρονο στο +10 (43-33). Στην επανάληψη και σε λιγότερο από 3 λεπτά, οι Λαρισαίοι με διαδοχικά τρίποντα του Μαργαριτόπουλου ισοφάρισαν (43-43) και μετά από ένα αμφίρροπο δεκάλεπτο πέρασαν μπροστά στο σκορ κάνοντας το 54-56 στο 30΄. Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ έως το 37΄, όπου οι Καρδιτσιώτες ξέφυγαν με 7 πόντους (72-65), και κράτησαν την πρωτοπορία μέχρι το τέλος.

Σημαντικό κέρδος για τον Εθνικό από αυτή τη συνάντηση ήταν η εμφάνιση του Λεμπέση (22π), ενώ διακρίθηκαν και οι Μαργαριτόπουλος (20π) και Νασίκας (11π) ενώ από τους γηπεδούχους κορυφαίοι ήταν οι Αγγελής (31π) και Δεσπούλης (16π).

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 43-33, 54-56, 81-76

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σάκαρης): Λεμπέσης 22 (2), Αργυρόπουλος 6, Κρικώνης 9 (2), Μαργαριτόπουλος 20 (5), Νασίκας 11 (1), Ζορμπάς 6, Χαχόπουλος 2, Δήμος, Γκινής, Γκουντούβας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπελάγιας): Καραγιάννης 6 (2), Μίσσας 7, Χατζηγούλας, Ζαχαρός, Παπαθανασίου, Μπέκε, Βούλγαρης 10, Αγγέλης 31 (5), Δεσπούλης 16 (3), Παπαστάθης, Σ. Εκίζογλου 2

ΙΚΑΡΟΙ  88

ΑΜΠΕΛΩΝΑ       78

Δύο πρόσωπα παρουσίασε ο Αμπελώνας στο ματς των Τρικάλων κόντρα στους Ίκαρους. Το καλό στο πρώτο μέρος και το άσχημο στην επανάληψη. Το δεύτερο όμως ήταν αυτό που στοίχισε στην ομάδα του Ανδρέα Γιανόπουλου.

Δεκάλεπτα: 21-25, 38-47, 60-55, 88-78

ΊΚΑΡΟΙ (Σδράκας): Παπανδρέου 2, Φούντας 12, Κολότσιος , Λιβιτσάνος 12(2), Μέξης 13, Τζιάννης 7(1), Μπαλωμένος, Καλλιάρας 29, Νικολούσιος , Μπαρμπαρούσης, Τσικρικάς 13(1).

ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ (Γιαννόπουλος) Μπαμπανάτσας 7(2), Κονδυλόπουλος 14(1), Καρπούζας 2, Κοτσώνας 24(4), Τεκούσης Β. 9(1), Κορκοβέλος 2, Τεκούσης Θ., Τσακνάκης 13(2), Παλάσκας 7(1), Μπιζιάκης,

ΑΣΤΕΡΑΣ              52

ΔΑΝΑΟΙ               53

Ένα τρίποντο των φιλοξενούμενων στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης ήταν αυτό που στέρησε τη νίκη από τον Αστέρα. Ενώ το σκορ ήταν 52-50 οι Δαναοί ευστόχησαν στο τελευταίο τρίποντο που μπήκε με ταμπλό και πήραν το ροζ φύλλο και τους δύο βαθμούς.

Δεκάλεπτα:11-13, 29-25, 37-37, 52-53

ΑΣΤΕΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Σκούμας 3(1), Παπαζήσης 2, Γεωργάκης 21(5), Λιάκος 3, Μπαζάκης , Ντικούδης 11(1), Οικονόμου 2, Μπίνας 8, Μπανιάς 2, Κακλίδης .

ΔΑΝΑΟΙ (Παναγιώτου Α.): Ροδόπουλος 6, Γκότσης 4, Γαβαλάς 16(2), Τζιώρτζιος, Δίπλας, Μικαελιάν, Ράρρας, Τσικρικάς 14(3), Διαλεσιώτης 7(1), Κωτούλας 6(2).

ΝΙΚΑΙΑ  59

ΔΙΜΗΝΙ               69

Διαφορά από νωρίς πήραν οι φιλοξενούμενοι στο ματς με τη Νίκαια κάτι που τους χάρισε εν τέλει τη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-24, 29-39, 40-58, 59-69

ΝΙΚΑΙΑ (Πατάκης): Γίτσας, Αθανασόπουλος 21 (2), Παρασκευόπουλος 11, Κυριακόπουλος 10, Μουστέλης 5, Γαλάνης, Τουρναβίτης, Σταυρόπουλος 6, Ρούσσος, Μπαταγιάννης 2, Μπλιάτζας 4, Ζαβλιάκης

ΔΙΜΗΝΙ (Λότφι): Στύλλας 4, Τσίγκος, Αναστασιάδης 11 (1), Καρπέτης 16 (2), Τσαντός, Γκιοκάι, Ρόσσιος 7, Τσινίκας 6, Βλάχος 15 (5), Αγκρής, Χαρχαρής 10

ΕΛΑΣΣΟΝΑ          63

ΗΦΑΙΣΤΟΣ           83

Το πάλεψε όσο μπορούσε η Ελασσόνα απέναντι στον Ήφαιστο αλλά τελικά δεν τα κατάφερε.

Δεκάλεπτα: 16-25, 32-39, 53-65, 63-83

ΕΛΑΣΣΟΝΑ (Λιάπης): Δήμος 14(4), Πισπιρίκος 11(1), Μπίζιος 5, Κοντελίδης13(1), Γερονάτσιος 9(1), Κωνσταντινίδης , Στόγιας 11(1), Κουρνούτης.

ΉΦΑΙΣΤΟΣ (Σπ. Παππάς): Μπράχος 15(3), Κοβάτσεφ 22(4), Ψυχογιός 5(1), Σφακιανός 6, Νότος 5(1), Μπαταβάνης 5(1), Μάττας 5(1), Τσέλιος 20(3), Τσιόγκας.