Η ΑΝΔΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΒΟΛΕΪ ΤΗΣ ΑΕΛ ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΤΟΠΙΚΟ ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟ ΜΕ 3-0 ΣΕΤ

«Βυσσινί» τρίποντο και στη Λαμία

Δημοσίευση: 23 Ιαν 2017 15:48

Με νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΛ, η οποία επικράτησε στη Λαμία του τοπικού Φιλαθλητικού με 3-0 σετ. Με τη νίκη αυτή οι «βυσσινί» προηγούνται στη βαθμολογία με 20 βαθμούς.

Η λαρισινή ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, καταφέρνοντας γρήγορα να πάρει προβάδισμα με 4-1. Ο Φιλαθλητικός επιχείρησε να αντιδράσει, αλλά οι «βυσσινί» εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες του αντιπάλου τους και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα σε όλο το σετ (9-4, 14-7, 18-8, 21-10), φτάνοντας δίκαια στο 1-0 με σκορ 25-11.

Χωρίς μεγάλες διαφορές από το πρώτο σετ, η ΑΕΛ «έχτισε» μία διαφορά 5 πόντων (13-8), την οποία αύξησε σταδιακά μέχρι το τελικό 25-15.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασιστικοί στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 7-5, ενώ ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι λίγο πριν το τέλος (19-16). Η λαρισινή ομάδα ανέβασε ρυθμούς κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση (20-19) για να φτάσει στη νίκη με 25-21.

Ο τεχνικός των «βυσσινί» Νίκος Καλαθάς δήλωσε μετά την αναμέτρηση τα εξής:

«Στο πρώτο παιχνίδι για το 2017 και μετά από μεγάλη παύση λόγω των εορτών των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς αλλά και εξαιτίας των έντονων καιρικών φαινομένων καταφέραμε χωρίς να έχουμε καλή εμφάνιση και με απουσίες να επικρατήσουμε. Προσπαθούμε να βρούμε ρυθμούς έχοντας στραμμένη την προσοχή μας στα επόμενα τρία ντέρμπι που ακολουθούν καθώς μπαίνουμε στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 11-25, 15-25, 21-25

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ: Μαυραδάς, Κατρής, Αθανασίου, Κουτσόβουλος,

Σταθόπουλος, Τσέτσος, Τζουβάρας, Κοτσίλης, Κουφιώτης.

ΑΕΛ: Μπαλασάς, Δορδοκίδης, Αρχοντής , Λεβέντης,