Η ΑΕΛ ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ΤΟΥ ΑΣΤΑΚΟΥ ΜΕ 85-78 ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΠΟΥ ΤΗ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΙΤ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ ΤΗΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ

Νίκη με φόντο τα πλέι οφ

*Με εντυπωσιακό παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο και μεγάλα ποσοστά ευστοχίας από τα 6.75μ, οι «βυσσινί» άλλαξαν άρδην τις ισορροπίες του παιχνιδιού

Δημοσίευση: 22 Ιαν 2017 14:15

Νίκη με φόντο τα πλέι οφ της Α2 Εθνικής πέτυχε χθες στο κλειστό της Νεάπολης η ΑΕΛ, η οποία επιβλήθηκε του Αίολου Αστακού με 85-78 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Μία νίκη που εδραιώνει τους «βυσσινί» στην ελίτ των ομάδων της Α2 και επιβεβαιώνει ότι η παρέα του Αβραάμ Παπαδόπουλου έχει πολύ μεγάλες δυνατότητες.

Το παιχνίδι εκ προοιμίου είχε τον χαρακτήρα του απόλυτου ντέρμπι, ανάμεσα σε δύο ομάδες που ισοβαθμούσαν στον βαθμολογικό πίνακα και όχι μόνο έχοντας ίδια επίθεση και ίδια άμυνα (ιδιαίτερα σπάνιο στοιχείο για το μπάσκετ), ωστόσο το εκπληκτικό παιχνίδι των «βυσσινί» στο 3ο δεκάλεπτο άλλαξε άρδην τις ισορροπίες της αναμέτρησης και καθόρισε την εξέλιξη του αγώνα. Κι όλα αυτά με μία διαιτησία που σε χαρακτηριστικά σημεία του αγώνα αδίκησε τη λαρισινή ομάδα. Ενδεικτικό στοιχείο οι δύο τεχνικές ποινές σε βάρος των «βυσσινί».

Η ουσία είναι ότι η ΑΕΛ κατάφερε με ένα εντυπωσιακό σερί 21-4 σε διάστημα 5 περίπου λεπτών (20’-25’.15’’) να μετατρέψει το 34-38 του πρώτου ημιχρόνου σε 55-42 (+13), διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι και το 27’ (61-48). Για να γίνει αυτό απέδωσε καρπούς η έξυπνη τακτική του Αβραάμ Παπαδόπουλου και η ευστοχία των Πολίτη, Σαριμπαλίδη και Τούτσου από τα 6.75μ. Η ΑΕΛ μετέφερε το παιχνίδι στην περιφέρεια, είχε πολύ καλά στοιχεία στο 5 εναντίων 5 και βρήκε τα ελεύθερα σουτ καθηλώνοντας τον αντίπαλο. Ο Θορστέινσον έδινε λύσεις στα ριμπάουντ και με πιεστική άμυνα κατάφερε να φτάσει στο στόχο της.

Στα τελευταία δύο λεπτά το παιχνίδι έγινε ντέρμπι όταν ο Αστακός, εκμεταλλευόμενος κάποια διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων στην επίθεση, πλησίασε στους δύο πόντους (78-76), ωστόσο ο Τσιλούλης μ’ ένα καθοριστικό τρίποντο έγραψε το 81-76, ακολούθησε το κλέψιμο της μπάλας από τον Δεληγεώργη που στη συνέχεια σκόραρε κάνοντας το 83-76 (1’.25’’ πριν το τέλος) για να κριθεί κάπου εκεί το παιχνίδι αφού οι τελευταίες επιθέσεις των φιλοξενουμένων δεν είχαν αποτέλεσμα.

Κορυφαίοι για την ΑΕΛ (που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Γιάννη Παπαχρήστο) ήταν οι Πολίτης (17π. με 4 τρίποντα, μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και έκλεψε 2 φορές την μπάλα), Σαριμπαλίδης (12π. με 4 τρίποντα, μοίρασε 8 ασίστ), Τσούτσος (15π. με 3 τρίποντα, πήρε 4 ριμπάουντ) που «φόρτωσαν» στο 3ο δεκάλεπτο το αντίπαλο καλάθι από τα 6.75μ., αλλά και ο Θορστέινσον που έδωσε μεγάλες μάχες μέσα στη ρακέτα και πέτυχε 14 πόντους, μάζεψε 9 ριμπάουντ, είχε ένα κλέψιμο και 2 τάπες.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ΑΕΛ αποσυντονισμένη. Τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (μόλις 1/6 τρίποντα στην πρώτη περίοδο) και κάποια λάθη στην επίθεση δεν της επέτρεψαν να «χτίσει» διαφορά στο σκορ.

Το ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καλό με τους «βυσσινί» να φτάνουν για πρώτη φορά στο +6 (29-23, στο 15’.27’’) και να δείχνουν ότι βρίσκουν τον ρυθμό τους. Ένα οφθαλμοφανές λάθος των διαιτητών που «φόρτωσαν» με δεύτερο φάουλ τον Σταμπουλή είχε ως αποτέλεσμα την έντονη αντίδραση του πάγκου και την πρώτη τεχνική ποινή για την ΑΕΛ. Ο Αστακός άρχισε να εκμεταλλεύεται την κατάσταση και με ένα σερί 15-5 ανέτρεψε το σκορ (34-38, στο 30’).

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου έδωσε πολύτιμο χρόνο στους παίκτες της ΑΕΛ να ηρεμήσουν και να επιδείξουμε την απαιτούμενη συγκέντρωση. Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος χαμήλωσε το σχήμα με τρεις περιφερειακούς και δύο φόργουορντ (χωρίς τον βασικό σέντερ Θορστέινσον) και δικαιώθηκε. Με πιεστική άμυνα η ΑΕΛ προστάτεψε το καλάθι της και με δημιουργικό παιχνίδι στην επίθεση, βρήκε τα ελεύθερα σουτ. Οι Πολίτης, Σαριμπαλίδης και Τσούτσος ήταν εύστοχοι από τα 6.75μ. και με ένα σερί 21-4 η ΑΕΛ έφτασε για πρώτη φορά στο +13 (55-42, στο 25.15’’) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ.

Μία νέα τεχνική ποινή αυτή τη φορά στον Σαριμπαλίδη που διαμαρτυρήθηκε δίκαια για φάουλ σε σουτ 3 πόντων χάλασε τον ρυθμό της λαρισινής ομάδας και έδωσε την ευκαιρία στον Αστακό να μειώσει τη διαφορά (61-55, στο 28’.50’’) για να λήξει η τρίτη περίοδος με 66-58 μετά το τρίποντο του Κουμπούρα σε νεκρό χρόνο.

Πολύ καλό το ξεκίνημα της ΑΕΛ και στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ να διαμορφώνεται σε 72-60 στο 32’.20’’. Κάπου εκεί τα λάθη στην επίθεση των «βυσσινί» άρχισαν να κάνουν ξανά την εμφάνισή τους με αποτέλεσμα ο Αστακός σταδιακά να «ροκανίσει» τη διαφορά και να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι. Το ταμπλό έδειχνε 78-76 δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος.

Ο Τσιλούλης πήρε το παιχνίδι επάνω του και μ' ένα καθοριστικό τρίποντο έγραψε το 81-76, ενώ ένα ακόμη καλάθι του Δεληγεώργη που είχε κλέψει την μπάλα αύξησε τη διαφορά στο 83-76 (1’.25’’ πριν το τέλος). Οι Θεοδωράκος, Λυμπάρης προσπάθησαν από τα 6.75μ. να αλλάξουν την κατάσταση χωρίς όμως αποτέλεσμα, ο Κουμπούρας μείωσε σε 83-78 (23’’ πριν το τέλος), για να διαμορφώσει σχεδόν με τη λήξη του αγώνα το τελικό 85-78 ο Τσούτσος.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 34-38, 66-58, 85-78.

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 12 (0/0, 0/0, 4/8, 1ρ., 1λ., 8 ασίστ, 1κλ.), Σταμπουλής 6 (2/2, 2/3, 0/1, 1ρ., 1λ., 2κλ.), Πολίτης 17 (3/3, ½, 4/8, 4ρ., 3λ., 6ας., 2κλ.), Δεληγεώργης 10 (0/0, 5/6, 0/1, 4ρ., 2λ., 4ας., 2κλ.), Τσιλούλης 5 (0/0, ½, ¼, 1ρ., 3λ., 2ας.), Μαλτέσιος 6 (0/1, 3/5, 0/0), Τσούτσος 15 (0/0, ¾, 3/10, 4ρ., 1ας.), Θορστέινσον 14 (4/5, 5/8, 0/0, 9ρ., 2λ., 1κλ., 2τ.).

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 4 (0/0, 2/4, 0/3, 1ας.,1κλ.), Θεοδωράκος 3 (0/0, 0/1, 1/3, 1ρ.,1λ., 3ας., 1κλ.), Κουμπούρας 13 (0/0, 5/9, 1/3, 5ρ., 3λ., 2ας., 1κλ.), Παπαδιονυσίου 9 (0/0, 3/5, 1/3, 4ρ., 2ας.), Κατσαρές (0/0, 0/2, 0/2, 1ρ., 2λ., 1ας., 1κλ.), Γκατζιάς 7 (0/0, 2/2, 1/1, 1ρ., 1ας., 2κλ.), Κακλαμάνος 5 (3/3, 1/1, 0/1, 2λ., 2ας., 1κλ.), Κιτσούλης 8 (0/0, 4/6, 0/0, 1ρ., 3λ., 2κλ.), Κασαμπαλης 2 (0/0, 1/1, 0/0, 3ρ., 1ας.), Χαρισμίδης 4 (0/0, 2/3, 0/0, 4ρ., 1λ.), Λυμπάρης 8 (0/0, 4/4, 0/1, 2ρ., 1λ., 1ας.), Γκιζογιάννης 15 (4/4, 4/4, ½, 1ρ., 1λ., 1ας.).