Νίκη με ανατροπή για τον Ολυμπιακό

Δημοσίευση: 04 Ιαν 2017 23:52 | Τελευταία ενημέρωση: 04 Ιαν 2017 23:56

Νικηφόρα ξεκίνησε το 2017 για τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα.

Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν με ανατροπή (τέταρτη εφετινή και δεύτερη συνεχής) 2-1 του Αστέρα Τρίπολης στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της εξ αναβολής 1ης αγωνιστικής, με τον Φορτούνη να ισοφαρίζει στο 54΄ το γκολ με πέναλτι που είχε σημειώσει ο Μάσα στο 27ο λεπτό και τον Μάριν να σημειώνει το «χρυσό» γκολ στις καθυστερήσεις.

ΑΕΚ και Παναιτωλικός έμειναν στο 0-0 στο ΟΑΚΑ για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική της Super League. Η «ένωση» είχε την συντριπτική κατοχή, πολλές ευκαιρίες, αλλά «κλειδώθηκε» από την πολυπρόσωπη και καλά στημένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Αυτή ήταν η 5η εντός έδρας ισοπαλία σε οχτώ αγώνες, για την ομάδα του Μοράις που συνεχίζει να «πετάει» βαθμούς στο ΟΑΚΑ, αν και παραμένει αήττητη.

Μετά το τέλος του αγώνα οι οπαδοί της ΑΕΚ αποδοκίμασαν τους παίκτες για την 5η ισοπαλία.

*Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της εξ αναβολής 1ης αγωνιστικής της Super League:

-Ηρακλής-Ξάνθη 0-1 (58΄ Γιουνές)

-Λεβαδειακός-ΠΑΟΚ 0-1 (84΄ Πέλκας)

-Κέρκυρα-Ατρόμητος         1-1 (5΄ Κόντος - 9΄ Λε Ταλέκ)

-ΑΕΚ-Παναιτωλικός         0-0

-ΑΕΛ-Βέροια               2-1 (54΄ Γκαγέχο, 82΄ πεν. Ναζλίδης - 45+8΄ Τόνι Κάλβο)

-Ολυμπιακός-Αστέρας Τριπ. 2-1 (54΄ Φορτούνης, 90΄+ Μάριν - 27΄ πεν. Μάσα)

Πανιώνιος-ΠΑΣ Γιάννινα (15:00)

Πλατανιάς-Παναθηναϊκός(19:30)