Σημαντική νίκη του Ολυμπιακού στο Κάουνας με 88-75

Δημοσίευση: 15 Δεκ 2016 23:57

Εξαιρετικός στην επίθεση για 40 λεπτά, πίεσε στην άμυνα και μάζεψε τα ριμπάουντ (26-38 στο σύνολο) στην 4η περίοδο στο Κάουνας ο Ολυμπιακός και επικρατώντας 88-75 της Ζαλγκίρις έφτασε τις 8 νίκες σε 12 αγωνιστικές στη Euroleague.

Ο Κώστας Παπανικολάου με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ έδωσε στην ομάδα του αυτό που χρειαζόταν με σημαντική συνεισφορά στο τέλος. Ο Ματ Λοτζέσκι πρόσθεσε επίσης 16 πόντους, με 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ 15 πόντους πέτυχε ο Πρίντεζης, ο οποίος τραυματίστηκε 3.55΄΄ πριν τη λήξη, αποχώρησε υποβασταζόμενος (κρατούσε το γόνατό του) και παρακολούθησε από τον πάγκο το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Ο Κεμ Μπιρτς σημείωσε 13 πόντους (και 6 ριμπάουντ) και από 10 οι Σπανούλης (8 ασίστ) και Ερικ Γκριν. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πρόβλημα με τα εύστοχα τρίποντα των παικτών του Γιασικεβίτσιους στο α΄ μέρος, αλλά αντί να επιμείνουν στο σετ παιχνίδι για να σταματήσουν τον γρήγορο ρυθμό της λιθουανικής ομάδας, έτρεξαν όποτε μπορούσαν, βγήκαν σε αιφνιδιασμούς και ήταν εύστοχοι στο τέλος, αιφνιδιάζοντάς την. Με 18 πόντους, ο Παούλιους Γιανκούνας ήταν ο κορυφαίος της Ζαλγκίρις (4 νίκες – 8 ήττες).

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-42, 60-63, 75-88

* Ο Παναθηναϊκός αύριο (21:45, Novasports 2HD) υποδέχεται την Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Οι «πράσινοι» θα παραταχθούν χωρίς τον Τζέιμς Γκιστ, ενώ «αγώνα δρόμου» κάνει ο Κέι Σι Ρίβερς για να ξεπεράσει το τράβηγμα στο προσαγωγό που υπέστη στον αγώνα της Α1 με την ΑΕΚ.

ΚΕΔΡΙΣΕ Η ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ

Πήρε μπροστά η Μπάμπεργκ που πανηγύρισε ακόμα μια νίκη, τη δεύτερη συνεχόμενη στη Euroleague. Κι αυτό γιατί πρόλαβε να... καθαρίσει το ματς με την Αναντολού πριν εξελιχθεί σε «θρίλερ» και επικράτησε 91-83. Ρεκόρ καριέρας έκανε ο Γάλλος Φαμπιάν Κοζέρ με 28 πόντους, ενώ ο Νίκος Ζήσης σε 20 λεπτά συμμετοχής είχε 8 πόντους και 6 ασίστ. Από τα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης από τη Νταρουσάφακα στην Κωνσταντινούπολη (81-68) και η συντριβή της Μακάμπι στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα (83-58)