ΓΙΑ ΤΗΝ 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΕΣΚΑΘ

Επέστρεψε στις νίκες ο Εθνικός

* Ηττες για Αστέρα, Αμπελώνα, Νίκαια, Ελασσόνα *Κέρδισε ο Δίλοφος

Δημοσίευση: 12 Δεκ 2016 11:32

Δεν ήταν καλή η 7η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ για τις περισσότερες λαρισινές ομάδες. Ο Αστέρας, ο Αμπελώνας και η Νίκαια έχασαν. Ο Εθνικός ωστόσο επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα ενώ νίκη πήρε και ο Δίλοφος.

Εθνικός 75

Ολυμπιακός 62

Επιστροφή στις νίκες για τον Εθνικό, που επικράτησε εύκολα του Ολυμπιακού Καρδίτσας με σκορ 75-62 στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Ήταν μια αναμέτρηση στην οποία οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ποτέ από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ ανέδειξε νέους πρωταγωνιστές, αφού δεν χρειάστηκε να φορτσάρουν τα «βαριά» όπλα της ομάδας.

Οι Λαρισαίοι ξεκίνησαν ορεξάτοι και ευστοχώντας σε 5 τρίποντα στην πρώτη περίοδο πήραν αμέσως μια ικανοποιητική διαφορά (12-3 στο 3΄), για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 24-16. Στη δεύτερη περίοδο όμως σημείωσαν μόλις 7 πόντους, αλλά η καλή τους άμυνα δεν άφησε στους Καρδιτσιώτες να πλησιάσουν περισσότερο από τους 6 (31-25 στο 20΄).

Η τρίτη περίοδος όμως ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους: Με τους Νασίκα και Δήμο να εκμεταλλεύονται τις περισσότερες από τις 17 συνολικά ασίστ της ομάδας και τον Λεμπέση να δίνει γρήγορο ρυθμό, η διαφορά έφτασε γρήγορα στο +14 (44-30 στο 23΄) ενώ η μέγιστη διαφορά της των 15 πόντων σημειώθηκε στο 35΄ (63-48). Ο Σακάρης είδε νέους πρωταγωνιστές στην ομάδα του όπως ο Λεμπέσης (13π με 2/2 διπ, 3/3τριπ, 6ρ), ο Κορομηλάς (9π, 4 ασίστ) και ο Δήμος (7π, 6ρ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες) ενώ επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και ο κορυφαίος του αγώνα Νασίκας (14π με 6/8 δίπ, 8ρ) χωρίς να χρειαστεί να πιεστούν οι έμπειροι αθλητές του. Από τον Ολυμπιακό Καρδίτσας διακρίθηκαν οι Βούλγαρης 21(2) και Δεσπούλης 16 (2).

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 31-25, 52-41, 75-62.

ΕΘΝΙΚΟΣ(Σακάρης): Λεμπέσης 13(3), Κορομηλάς 9(1), Κρικώνης 10(2), Χαχόπουλος 10(1), Νασίκας 14, Δήμος 7, Αργυρόπουλος 9, Ζορμπάς 3(1).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ           87

ΕΛΑΣΣΟΝΑ          65

Η Ελασσόνα έκανε ό,τι μπορούσε στην Καρδίτσα απέναντι στον Ήφαιστο αλλά δεν τα κατάφερε. Από το πρώτο δεκάλεπτο κι όλας οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-25, 66-45, 87-65

Ήφαιστος (Σπ. Παππάς): Μπράχος 10 (1), Κοβάτσεφ 30 (6), Ψυχογιός 15 (3), Ναούμ 14 (2), Νότος 2, Φαλιάκης 4, Μπαταβάνης 4, Μάττας 2, Τσέλιος 6 (2), Τσιόγκας.

Γ.Σ. Ελασσόνας (Π. Ποντίκας): Δήμος 17 (2), Λιάπης 18, Αβέλλας 7, Πισπιρίκος 10, Σολωμός 3 (1), Μπίζιος 5, Γερονάτσιος 5, Ταμπάς.

ΔΑΝΑΟΙ               68

ΑΣΤΕΡΑΣ              57

Την ήττα με σκορ 68-57 υπέστη ο Αστέρας στα Τρίκαλα από τους Δαναούς. Η απουσία του Μπίνα σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Πασχάλη στο τέλος φαίνεται πως στοίχισαν στην ομάδα του Άκη Παπαθεοδώρου.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Σκούμας 6, Παπαζήσης 2, Μπαζάκης 1, Λιάκος 10, Κακλίδης, Ντικούδης 14, Γεωργάκης 7, Οικονόμου 2, Πασχάλης 8.

ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ      48

ΙΚΑΡΟΙ ΤΡ.           56

Σε πολύ άσχημη ημέρα ο Αμπελώνας δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Ικάρων στην έδρα του. Οι παίκτες του Ανδρέα Γιαννόπουλου ήταν κακοί επιθετικά αλλά παρ' όλα αυτά το πάλεψαν μέχρι το τέλος. Να τονιστεί πως οι Αμπελωνίτες είχαν τρεις απουσίες (Τεκούσης Β - Ε. και Πατούλιας) ενώ ο Κουτσώνας υπέστη θλάση στο πρώτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 22-30, 34-43, 48-56

ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας 4, Μηλιώνης 5, Μπιζιάκης 2, Κονδυλόπουλος 10, Κουτσώνας 6 (2), Τσακνάκης 9 (1), Κορκόβελος 10, Παλάσκας 2.

ΔΙΜΗΝΙ 69

ΝΙΚΑΙΑ  65

Αν και είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η Νίκαια δεν κατάφερε να πάρει τους δύο πόντους που έψαχνε. Πρώτος σκόρερ για το σύνολο του Πατάκη ο Σταυρόπουλος με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 34-43, 50-55, 69-65

ΝΙΚΑΙΑ (Πατάκης): Αθανασόπουλος 22 (2), Κυριακόπουλος 7, Μουστέλης 4 (1), Γαλάνης 6, Τουρναβίτης 2, Σταυρόπουλος 14 (2), Μπλιάτζας 10 (2), Παρασκευόπουλος, Ρούσσος, Γουρνάρης.

ΔΙΛΟΦΟΣ            60

ΙΩΝΑΣ   59

Νίκη σημείωσε ο Δίλοφος κόντρα στον Ίωνα και πλέον ατενίζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκεια με τους γηπεδούχους να είναι πιο ψύχραιμοι στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 27-34, 47-48, 60-59

ΔΙΛΟΦΟΣ (Αντωνόπουλος): Κρεμμύδας 12, Αμπντάλα 6, Ακρίβος 2, Λελούδας 2, Σακελλάρης, Μπαγκούιας 9, Γκαγκανάτσιος 16, Σπανός 14 (3), Παναγιώτου.