ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ ΤΟΥ ΓΣ ΒΟΛΟΥ ΣΤΗΝ Α1 ΕΣΚΑΘ

Παλικαρίσια νίκη πέτυχε ο ΓΣ Νίκαιας

Μπλακ – άουτ Εθνικού * Επιτυχίες για Αστέρα και Αμπελώνα

Δημοσίευση: 05 Δεκ 2016 12:52

Σπουδαία νίκη σημείωσε ο Γυμναστικός Σύλλογος Νίκαιας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΘ που δείχνει πως μπορεί να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στη φετινή σεζόν. Η ομάδα της Νίκαιας στο γεμάτο κλειστό της περιοχής έκαμψε την αντίσταση του ΓΣ Βόλου και τον ανάγκασε στην πρώτη του φετινή ήττα.

Με αυτό το αποτέλεσμα αλλάζουν οι ισορροπίες στην κορυφή και ενδεχομένως στη συνέχεια να υπάρξουν πολλές ισοβαθμίες. Στον άλλο όμιλο τώρα ο Αστέρας κέρδισε την Καλαμπάκα, ο Αμπελώνας πέρασε νικηφόρα από την Ελασσόνα ενώ ο Εθνικός είχε ένα μπλακ άουτ στα Τρίκαλα και ηττήθηκε. Με αυτά τα αποτελέσματα παρατηρείται συνωστισμός στη δεύτερη θέση. Πιο αναλυτικά:

ΝΙΚΑΙΑ         69

ΓΣ ΒΟΛΟΥ   51

Μεταμορφώθηκε ο Γυμναστικός Σύλλογος Νίκαιας στην επανάληψη και κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη επί του ΓΣ Βόλου. Οι παίκτες του Δημήτρη Πατάκη στο πρώτο μέρος δεν κατάφεραν να βρούνε τρόπους να ξεφύγουν στο σκορ όμως στο δεύτερο μέρος παρουσίασαν πολύ καλή άμυνα. Συγκεκριμένα ο Γουρνάρης έπαιξε πολύ δυνατά πάνω στον Καλογερόπουλο, ο Αθανασόπουλος μοίρασε πολλές τάπες και πήρε πολύτιμα ριμπάουντ ενώ οι βοήθειες είχαν αποτέλεσμα πάνω στον Ζαρογιάννη. Με αυτά τα σημεία οι γηπεδούχοι εγκλώβισαν τους φιλοξενούμενους οι οποίοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Αξίζει να τονίσουμε πως δεν αγωνίστηκε ο Θανάσης Πολύζος της Νίκαιας λόγω ενός τραυματισμού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 28-29, 48-41, 68-51

ΝΙΚΑΙΑ (Πατάκης): Αθανασόπουλος 9, Παρασκευόπουλος 2, Κυριακόπουλος 17, Μουστέλης, Τουρναβίτης, Σταυρόπουλος 19 (2), Γουρνάρης 4, Μπλιάτζας 11, Γαλάνης 7.

ΑΣΤΕΡΑΣ     64

ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ          46

Ο Αστέρας Λάρισας παίζοντας πολύ καλή άμυνα στην επανάληψη έφτασε σε μια ακόμα νίκη. Η ομάδα του Άκη Παπαθεοδώρου στο πρώτο δεκάλεπτο δεν μπήκε όπως θα ήθελε επιθετικά όμως στη συνέχεια βρήκε τον ρυθμό που ήθελε και ξέφυγε από το κυνήγι των αντιπάλων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-5, 30-17, 41-28, 64-46

ΑΣΤΕΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Σκούμας 4, Παπαζήσης 5 (1), Λιάκος 19 (5), Μπαζάκης, Κακλίδης, Ντικούδης 3 (1), Γεωργάκης 10 (1), Μπίνας 5, Οικονόμου Γ. 2, Πασχάλης 16 (3)

ΕΛΑΣΣΟΝΑ   56

ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ          69

Ο Αμπελώνας πάτησε γκάζι στην επανάληψη και πήρε άλλη μια νίκη. Αυτή τη φορά τα κατάφερε στην έδρα της Ελασσόνας. Οι παίκτες του Ανδρέα Γιαννόπουλου με πολυφωνία στην επίθεση (πέντε παίκτες με διψήφιο νούμερο) και κατάφεραν να πάρουν άλλους δύο βαθμούς για να διατηρηθούν ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-19, 25-31, 37-47, 56-69

ΕΛΑΣΣΟΝΑ (Ποντίκας): Αβελλάς, Γερονάτσιος 21 (5), Λιάπης 17, Κορομηλάς, Σολωμός 8, Τάμπας, Μπίζιος, Μπούσιας, Στόγιας 3, Δήμος 4, Κουλιούμπας 2

ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας, Μηλιώνης 2, Μπιζιάκης 2, Κονδυλόπουλος 13, Κουτσώνας 16 (1), Τεκούσης Β. 10 (1), Τσακνάκης 11 (1), Κορκόβελος 13, Πατούλιας 2, Παλάσκας.

ΙΚΑΡΟΙ 90

ΕΘΝΙΚΟΣ 50

Κάκιστη εμφάνιση, ήττα εντός προγράμματος, αλλά πρωτόγνωρη διαφορά για τον Εθνικό στην έδρα των Ικάρων, όπου διασύρθηκε με διαφορά 40 πόντων και σκορ 90-50.

Ήταν ένας αγώνας που από την πλευρά των γηπεδούχων όλα λειτουργούσαν σωστά ενώ από την απέναντι πλευρά δεν βρέθηκαν λύσεις σε κανένα σημείο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν φουριόζοι τον αγώνα και προηγήθηκαν με το καλημέρα με +10 (12-2 στο 3΄) για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 19-11. Οι Λαρισαίοι μείωσαν στο 21-13, και όταν σημείωσαν το επόμενο καλάθι τους με τον Χαχόπουλο, οι Ίκαροι είχαν ήδη φτάσει το σκορ στο 41-13 για να φτάσει η διαφορά στο ημίχρονο στο 47-19! Όσες προσπάθειες έγιναν από τον Σακάρη με συνεχόμενες αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα δεν απέδωσαν καρπούς, ο Εθνικός δεν μπόρεσε να μπει ποτέ στον αγώνα, και σε συνδυασμό με την επιβλητική εμφάνιση των γηπεδούχων η τελική διαφορά έφτασε στο 90-50.

Ο Εθνικός εμφανίστηκε ασύνδετος στην άμυνα, ιδιαίτερα άστοχος στην επίθεση (2/25 τρίποντα 8% ευστοχία), με προβληματική οργάνωση (μόλις 4 ασίστ), ενώ και η συλλογή των ριμπάουντ ήταν απογοητευτική (14 αμυντικά έναντι 12 επιθετικών των Ικάρων) απέναντι σε μία ομάδα που έλεγχε το ρυθμό, σκόραρε με πολλούς τρόπους, είχε σκληρή άμυνα και πέντε αθλητές με διψήφιο αριθμό πόντων.

Είναι μόλις η δεύτερη φετινή ήττα, είναι οι ίδιοι αθλητές που είχαν ρεκόρ νικών 10-1 από την αρχή της χρονιάς.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 47-19, 73-37, 90-50.

Εθνικός(Σακάρης): Αργυρόπουλος 13(2), Κρικώνης 15, Χαχόπουλος 8, Ζορμπάς 5, Νασίκας 5, Κορομηλάς 4, Δήμος, Μαργαριτόπουλος, Λεμπέσης.