ΟΙ «ΒΥΣΣΙΝΙ» ΕΚΤΕΛΕΣΑΝ ΑΠΟ ΤΑ 6.75 ΤΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙ (99-76) ΚΑΙ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΣΤΙΣ ΝΙΚΗΦΟΡΕΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ

Εμφατική νίκη της ΑΕΛ

*Με έντεκα διαδοχικά τρίποντα η λαρισινή ομάδα «καθάρισε» το παιχνίδι στο 3ο δεκάλεπτο εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +30 (80-50, στο 29’)

Δημοσίευση: 04 Δεκ 2016 12:10

Η ΑΕΛ επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νικηφόρες εμφανίσεις, κερδίζοντας χθες στο κλειστό της Νεάπολης το Παγκράτι με 99-76 και πήρε πολύτιμη βαθμολογική ανάσα, ενισχύοντας παράλληλα την ψυχολογία της για τη δύσκολη συνέχεια.

Οι «βυσσινί», εάν εξαιρέσουμε το πρώτο 15λεπτο, στο οποίο δεν ήταν τόσο αποτελεσματικοί όσο θα έπρεπε, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό τους και με εκπληκτικά ποσοστά από τα 6.75μ. «καθάρισαν» το παιχνίδι από το τρίτο κιόλας δεκάλεπτο. Είναι χαρακτηριστικό ότι από το 17’ έως το 29' η ΑΕΛ πέτυχε 11 τρίποντα που αποτέλεσαν τη βάση για να εκτοξευθεί η διαφορά στους 30 πόντους (80-50), με πρωταγωνιστές τους Σαριμπαλίδη, Πολίτη και Μαλτέσιο.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η ΑΕΛ δεν μπήκε ζεστά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να επιτρέψει στο πρώτο δεκάλεπτο τον αντίπαλό της να είναι στο μεγαλύτερο διάστημα μπροστά στο σκορ. Κάποιες λύσεις έδωσαν οι Πολίτης και Δεληγεώργης, ενώ στα αρνητικά καταγράφονται τα δύο πολύ γρήγορα φάουλ του Θορστέινσον πριν καλά-καλά συμπληρωθούν 4 λεπτά παιχνιδιού.

Μέχρι και το 17 το παιχνίδι εξελισσόταν σε ντέρμπι, μέχρι που ανέλαβε δράση ο Σαριμπαλίδης ο οποίος με τρία διαδοχικά τρίποντα -συνεπικουρούμενος από τον Μαλτέσιο- έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 8 πόντων (47-39, 20’) στους «βυσσινί».

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ ήταν πραγματικά χάρμα ιδέσθαι. Με εντυπωσιακό παιχνίδι στην περιφέρεια, πολύ καλή άμυνα που δεν επέτρεψε τους φιλοξενούμενους να γίνουν απειλητικοί και κυρίως με εκπληκτική ευστοχία από τα 6.75μ. έδειξε ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Σαριμπαλίδης, Πολίτης, Τσιλούλης και Κουτίνας φόρτωναν διαρκώς το αντίπαλο καλάθι με σουτ τριών πόντων αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά στο σκορ η οποία έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή, δηλαδή στο +30 στο 29’ (80-50).

Από κει και πέρα το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ΑΕΛ να κάνει διαχείριση αποτελέσματος (η διαφορά στο σκορ δεν έπεσε ποτέ κάτω από 25 πόντους) και τον τεχνικό Αβραάμ Παπαδόπουλο να ρίχνει στο παιχνίδι τους Κουτίνα, Φιλιππόπουλο και Καρατάσιο. Μάλιστα ο δεύτερος, αν και μόλις 19 ετών, στα τεσεράμισι λεπτά που αγωνίστηκε, πέτυχε 6 πόντους και κάρφωσε μία φορά την μπάλα στο αντίπαλο καλάθι, κερδίζοντας το χειροκρότημα της κερκίδας

Μ’ αυτά και μ’ αυτά το ταμπλό του κλειστού γυμναστηρίου της Νεάπολης έδειχνε 99-76 στο 40’ με την ΑΕΛ να φτάνει εύκολα σε μία ακόμα νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 47-39, 83-54, 99-76.

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 15 (0/0, 0/0, 5/7, 1ρ., 8 ας., 1κλ.), Καρατάσιος (0/0, 0/1, 0/0), Σταμπουλής 6 (0/0, 0/1, 2/5, 5ρ., 1κλ.), Παπαχρήστος 7 (2/2, 1/2, 1/4, 2ρ., 4ας., 3κλ.), Δεληγεώργης 12 (1/1, 4/5, 1/2, 2ρ., 6ας., 1τ.), Κουτίνας (0/0, 0/1, 0/1, 2ρ., 1ας.), Πολίτης 15 (0/0, 3/4, 3/3, 3ρ., 3ας., 1τ.), Τσιλούλης 12 (0/1, 3/5, 2/3, 5ρ., 6ας., 1κλ.), Μαλτέσιος 18 (4/4, 7/9, 0/0, 3ρ., 1ας., 2κλ.), Φιλιππόπουλος 6 (0/0, 3/3, 0/0, 1ρ.), Τσούτσος 5 (0/0, 1/5, 1/1, 6ρ., 2ας.), Θορστέινσον 3 (1/2, 1/3, 0/1, 1ρ., 2τ.).

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λατρόβαλης): Κοντόγιωργας, Παύλος 10 (0/0, 2/3, 2/6, 2ρ., 3ας., 1τ.), Καράβολας 15 (4/5, 4/8, 1/2, 7ρ., 3ας., 1κλ., 1τ.), Ψαρόπουλος 12 (2/2, 2/3, 2/5, 2ρ., 3ας., 2κλ., 2τ.), Χόρτσας 2 (0/0, 1/2, 0/0), Λεκάκης 2 (0/0, 1/2, 0/3, 2ρ., 3ας.), Εζόμο 7 (1/2, 3/5, 0/0, 3ρ.), Ράντετιτς 16 0/0, 5/9, 2/5, 9ρ., 2ας., 3κλ.), Σκούφης 3 (0/0, 0/0, 1/2), Ραλλάτος 7 (0/0, 2/5, 1/2, 1ρ., 2ας., 1κλ.), Λυμπερέας 2 (0/0, 1/1, 0/0, 1ρ.).