ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟΥ ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΑΣΤΕΡΑ ΤΥΡΝΑΒΟΥ ΜΕ 4-2 ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ (2-2 κ.α.)

Παλικαρίσια νίκη για το Ελευθεραί

*Ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική της Β’ φάσης του κυπέλλου ΕΠΣΛ *Τα ζευγάρια της 2ης και της 3ης αγωνιστικής του θεσμού

Δημοσίευση: 07 Οκτ 2016 10:08

Με τα παιχνίδια της χθεσινής ημέρας ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική της Β’ φάσης του κυπέλλου ΕΠΣΛ. Το Ελευθεραί πέτυχε τη νίκη της ημέρας με 4-2 στην παράταση (2-2 κ.α.) επί του κατά μία κατηγορία μεγαλύτερου Αστέρα Τυρνάβου,

ενώ στα υπόλοιπα παιχνίδια η Νεάπολη επικράτησε στον Αμπελώνα του τοπικού Αμπελωνιακού με 2-0 στην παράταση, οι Αγ. Ανάργυροι πέρασαν από το Αβέρωφ με 2-0, ενώ ο Δαμασιακός νίκησε στη Συκέα την τοπική ομάδα με 3-0.

ΝΙΚΗ ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ Θ. ΑΜΑΡΛΑΡΙΩΤΗ

Με δύο γκολ του αρχηγού Θ. Αμαρλαριώτη, ο Ατρόμητος Αγ. Αναργύρων πέρασε νικηφόρα από το Αβέρωφ και σφράγισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού. Οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο ουσιαστικοί από τον αντίπαλό τους και πήραν δίκαια το θετικό αποτέλεσμα.

Ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ σχετικά νωρίς στο 7ο λεπτό με κοντινό πλασαριστό σουτ του Θ. Αμαρλαριώτη. Με το 1-0 ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, ενώ στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 58’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για χέρι ο Παύλου.

Στο 62’ οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση όταν το δυνατό φάουλ του Βαΐτση χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά τη λύση στον Ατρόμητο έδωσε ο Θ. Αμαρλαριώτης που στο 86’ με ωραία ενέργεια διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Οι νικητές είχαν πολύ καλές ευκαιρίες με τους Θ. Αμαρλαριώτη (30’, 53’) και Τσιφλίζογλου (55’) ενώ σε ό,τι αφορά στο Αβέρωφ επικίνδυνες φάσεις (εκτός από το δοκάρι του Βαΐτση) δημιούργησαν οι Καρυπίδης (35’), Ζαφειρούλης (53’) και Κουτσάκης (77’).

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του κ. Κουκούλη και των βοηθών του κ. Στάικου και Νάκα.

ΠΑΟΛ ΑΒΕΡΩΦ (Ευαγγέλου): Λεμονής, Τσούπρος, Σωτήρης, Βαΐτσης, Μήλιος, Κοτρότσιος, Βασίλεφ, Ζαφειρούλης, Κουτσάκης, Καρυπίδης (70’ Λεμονής Α.), Γκαραβέλης (46’ Μήτσιος).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ (Παπαντωνίου): Τσιάρας, Τίκας, Παύλου, Βιλανάκης (67’ Ευαγγέλου), Πλιάγκας, Τσιφλίζογλου, Μούμος, Γκούγκλας (89’ Μ. Αμαρλαριώτης), Μπακαρτζής, Θ. Αμαρλαριώτης, Αλιατζίδης (46’ Ρουμελιώτης).

ΦΟΡΤΣΑΡΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Παίζοντας δυνατά και με αποφασιστικότητα το Ελευθεραί κατάφερε να θέσει νοκ άουτ τον Αστέρα Τυρνάβου σ’ ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση. Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν στο ημίωρο με 2-0 δείχνοντας ότι θα φτάσουν σχετικά εύκολα στην πρόκριση, έχασαν στην συνέχεια ευκαιρίες για να σιγουρέψουν ακόμα περισσότερο τη νίκη τους με αποτέλεσμα στην επανάληψη ο Αστέρας Τυρνάβου να ισοφαρίσει στο σκορ.

Το 1-0 έγινε στο 20’ με το δυνατό σουτ του Θεοδώρου, ενώ στο 30’ από σέντρα του πρώτου ο Ευστρατίου έγραψε το 2-0.

Η απάντηση των φιλοξενουμένων ήρθε στο 50’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, ενώ στο 61’ έγινε η ισοφάριση (2-2).

Στην παράταση οι γηπεδούχοι ενέτειναν τις προσπάθειές τους και χάρη στα τέρματα των Φακίτσα (95’) και Θεοδώρου με πέναλτι (110’) διαμόρφωσαν το τελικό 4-2 και σφράγισαν την πρόκριση.

ΕΛΕΥΘΕΡΑΙ (Κώτσιος): Αναστασίου, Παπαδημητρίου, Κατσαβριάς, Ντελόπουλος, Νταμπώσης, Κονόμι (46’ Τσάμης), Τσαμούρας (65’ Μέκρας), Φακίτσας, Παπαχρήστου (65’ Γκουζιώτης), Θεοδώρου, Εστρατίου.

ΜΙΛΗΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Η ΝΕΑΠΟΛΗ

Μετά από ένα 90λεπτο στο οποίο οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τις επιθετικές τους ενέργειες και έμειναν στο 0-0, η Νεάπολη έδειξε ότι είχε αποθέματα δυνάμεων στην παράταση και σφράγισε την πρόκριση.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε μέσα σε τέσσερα λεπτά αφού μόλις στο 2ο λεπτό της παράτασης ο Χαρούλης με σουτ έκανε το 0-1 και στο 96’ ο Δαλαμπύρας με ψηλοκρεμαστό σουτ από τα 30 περίπου μέτρα διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Ένα δοκάρι με τον Αλεξόπουλο είχαν οι γηπεδούχοι και δύο δοκάρια με τους Ευαγγέλου και Χαρούλη οι φιλοξενούμενοι.

ΑΜΠΕΛΩΝΙΑΚΟΣ (Μαστοροδήμος): Βραζιτίκος, Νταφούλης, Παυλίδης, Αποστόλου (70′ Λιάκος), Αλεξόπουλος, Δαλακώνης (90΄Καρυπίδης), Δίχρης, Χατζούλης, Κοκόμπελης, Τσετιροκλής, Πούλιος (46’ Πατρίκου).

ΝΕΑΠΟΛΗ (Κυζιρίδης): Κουσιάς, Μαυρίδης (60’ Μανδραβέλης), Συγκούνας, Μπουχλαριώτης, Ευαγγέλου (75’ Συμεωνίδης), Βράνας, Μπέης, Κυριάκος (105’ Κοτσίρας), Δαλαμπύρας, Χαρούλης, Ζαφεράκης.

«ΚΑΘΑΡΙΣΕ» ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ

Από το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκε με 2-0, ο Δαμασιακός έδειξε τις προθέσεις του και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ 9’ με τον Μόκα, ενώ στο 25’ ο Λούτσος διπλασίασε τα τέρματα των νικητών, ο οποίος στο 65’ διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Για ένα πέναλτι διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι σε χέρι αμυνομένου.

ΣΥΚΕΑ (Καρατζιόλης): Λιάκος, Χασιώτης, Παλάσκας, Καρατζιόλης Ρ., Μπλιάμπλιας, Ζιώζιας Ν., Ζιώζιας Γ., Κολιούμπας, Μήσιος, Μπαργιώτας, Καραλής.

Έπαιξαν και οι: Βάμπος, Κατσιγιάννης Φ., Κατσιγιάννης Β.

ΔΑΜΑΣΙΑΚΟΣ (Καζάκης): Μιγδάνης, Μπακαΐμης, Δούκας (63΄Μουσιάρης Δ.), Οικονόμου, Βίδρας (78΄Μανάκαρης), Λέτσιος Γ., Ραπτοτάσιος, Ντόκος, Μόκας, Λέτσιος Στ. (72΄Καλογιάννης), Λούτσος.