Champions League: Το «μπαμ» της χρονιάς η Βόλφσμπουργκ, 2-0 τη Ρεάλ Μαδρίτης

Δημοσίευση: 07 Απρ 2016 11:25 | Τελευταία ενημέρωση: 07 Απρ 2016 11:28

Η έκπληξη έγινε και η Ρεάλ Μαδρίτης ...έπεσε μέσα στο στόμα των «λύκων». Η Βόλφσμπουργκ τη νίκησε (2-0) και άφησε όλη την Ευρώπη με το στόμα ανοικτό. Ο Νάβας δεν είχε δεχθεί γκολ στο Champions League στα 8 προηγούμενα ματς που είχε δώσει, έφτασε τα 738 λεπτά και δέχθηκε δύο μαζεμένα μέσα σε επτά λεπτά: πρώτα (18) με πέναλτι (για ανατροπή του Κασεμίρο στον Σούρλε) του Ροντρίγκεζ και στην συνέχεια (25) ο Αρνολντ, διαμόρφωσαν τα δεδομένα του θριάμβου για την ομάδα του Ντίτερ Χέτσκινγκ.

«Ηταν μια ατμόσφαιρα που έκοβε την ανάσα και οι οπαδοί μας οδήγησαν σε αυτή τη νίκη,», δήλωσε ο Αρνολντ, σκόρερ του δευτέρου γκολ στον τηλεοπτικό σταθμό ZDF. «Αλλά πρέπει να μείνουμε ήρεμοι. Κάναμε το 50 τοις εκατό τώρα πρέπει να κάνουμε το άλλο 50 τοις εκατό στη Μαδρίτη, όπου θα πρέπει πιθανότατα το παιχνίδι μας να είναι ακόμα καλύτερο. Ομως είναι μία μεγάλη νίκη. Θα κοιμηθώ πολύ καλά απόψε».

Ποτέ πριν στην ιστορία της η Βόλφσμπουργκ, δεν είχε φτάσει στα προημιτελικά του Champions League. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν που άλωσε το Cam Nou το Σάββατο, αιφνιδιάστηκε και νικήθηκε από τις αντεπιθέσεις. Από τους «λύκους» της Βόλφσμπουργκ, που δεν είχε νικήσει μετά την επιτυχία απέναντι στην Γάνδη, στο ίδιο γήπεδο και είχε πάρει μόλις ένα πόντο στα τρία τελευταία της ματς στην Bundesliga.

Στις πρώτες αναμετρήσεις για τους προημιτελικούς του Champions League σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)-Μπενφίκα (Πορτογαλία)   1-0

Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)   2-1

Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)-Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)   2-2

Βόλφσμπουργκ (Γερμανία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)     2-0

*Οι ρεβάνς θα διεξαχθούν στις 12 και 13 Απριλίου.