ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΗΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΣΤΟΡΙΑ ΜΕ 60-71

Ήττα με παρενέργειες για τον ΓΣΛ

Δημοσίευση: 21 Μαρ 2016 7:56

Ήττα, με την οποία απομακρύνεται το όνειρο της ανόδου, υπέστη χθες ο Γυμναστικός στο κλειστό της Νεάπολης με 60-71 από την Καστοριά, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β’ Εθνικής στον 2ο όμιλο. Μία ήττα στην οποία συνέβαλαν τα προβλήματα που προέκυψαν το τελευταίο διάστημα στους «πράσινους», με τον τεχνικό Γιώργο Ζαφειρούδη να αφήνει αιχμές μετά το παιχνίδι σχετικά με τη συμπεριφορά κάποιων ανθρώπων από τον χώρο του λαρισινού μπάσκετ, χωρίς ωστόσο να τους κατονομάσει.

Είναι χαρακτηριστικά τα λόγια του τεχνικού του ΓΣΛ ο οποίος επισήμανε μεταξύ άλλων πως «μεγάλο κακό στο λαρισινό μπάσκετ κάνουν αυτοί που έρχονται και πίνουν καφέ στο γήπεδο και νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα. Για να πάει μπροστά το λαρισινό μπάσκετ πρέπει να βρεθούν άνθρωποι, οι οποίοι να σταθούν σ’ αυτούς που προσπαθούν να δημιουργήσουν συνθήκες δουλειάς. Όποιος θέλει να μάθει ποιος είναι ο Ζαφειρούδης να πατήσει στο Google» είπε ο τεχνικός του Γυμναστικού.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Σε ό,τι αφορά στο χθεσινό παιχνίδι με την Καστοριά, ο Γυμναστικός πλήρωσε τις αδυναμίες και τα λάθη του στην επίθεση. Ό,τι προσπαθούσε να χτίσει με την άμυνα το γκρέμιζε με την επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι η λαρισινή ομάδα σε ολόκληρο το παιχνίδι διατήρησε για λιγότερο από δύο λεπτά προβάδισμα στο σκορ (από το 19’ με 29-28 έως το 20’.45’’ που ισοφαρίστηκε σε 31-31).

Τα ξεκίνημα δεν ήταν το αναμενόμενο για τον ΓΣΛ, αφού μέχρι το 15’ τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας και τα λάθη στην επίθεση, σε συνάρτηση με την αδυναμία στο ριμπάουντ, αλλά και την ευστοχία των φιλοξενουμένων από τα 6.75 μ. έδωσαν την ευκαιρία στην Καστοριά να πάρει διψήφιο προβάδισμα στο σκορ (11-22 στο 8’.20’’, 14-25 στο 9’.45’’ και 18-28 στο 14’. 38’’).

Κάπου εκεί η εικόνα του Γυμναστικού άρχισε να αλλάζει άρδην προς το καλύτερο. Η εξαιρετική άμυνα που υποχρέωσε σε πολλές περιπτώσεις την Καστοριά να μην ολοκληρώσει τις επιθέσεις της, η συμβολή του Νταλού στα ριμπάουντ και ο επιθετικός οίστρος του Βαβάτσικου (πέτυχε 10 πόντους σ’ αυτό το διάστημα με δύο 3ποντα) οδήγησαν την ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη στην ανατροπή της εις βάρος της κατάστασης. Το ταμπλό έδειχνε 29-28 στο 19’ για να λήξει το ημίχρονο με τον Γυμναστικό να είναι μπροστά στο σκορ με 31-29.

Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν το ίδιο καλή. Οι κακές επιλογές στην επίθεση αποδείχθηκαν μεγάλη πληγή για τους «πράσινους» που άρχισαν να χάνουν σταδιακά έδαφος. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Γυμναστικός πέτυχε το πρώτο καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο στο 23’. 45’’ με βολή (32-36). Βαβάτσικος και Τσιαβές προσπάθησαν να «ροκανίσουν» τη διαφορά (38-42 στο 27’.30’’), ωστόσο ο Ματενίδης των φιλοξενουμένων είχε αντίθετη άποψη και με επτά πόντους στο τελευταίο λεπτό έδωσε στην Καστοριά προβάδισμα 11 πόντων (40-51 στο 30’).

Μπροστά στο φάσμα της ήττας ο Γυμναστικός προσπάθησε να ανεβάσει στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η άμυνα των «πρασίνων» βελτιώθηκε και έγινε εκ νέου αποτελεσματική, ενώ επιθετικά ο Τσιαβές πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με τρία διαδοχικά καλάθια (δύο 3ποντα και ένα δίποντο) μείωσε στους 3 πόντους (53-56 στο 33’).

Οι παίκτες του Γυμναστικού άρχισαν να δείχνουν ότι μπορούν όπως και στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου να κάνουν την ανατροπή, ωστόσο η συνέχεια ήταν ξανά απογοητευτική. Η επίθεση δεν λειτουργούσε με τίποτα κι αυτό αποδείχθηκε μοιραίο για τη λαρισινή ομάδα, η οποία είδε τον αντίπαλό της να φτάνει δίκαια, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, στη νίκη με 60-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 31-29, 40-51, 60-71.

Τον αγώνα διηύθυνα οι κ. Θ. Παπαδόπουλος και Κ. Ταρενίδης.

ΓΣΛ (Ζαφειρούδης): Δερμιτζάκης 4 (2/3 2π., 3ρ. 1κ.), Λεπενιώτης 4 (2/3 β., 1/2 2π., 0/3 3π., 1ρ., 1κλ.), Γοργόλης (0/2 2π., 0/1 3π.), Παπαχρήστος 3 (3/4 β., 0/1 2π., 0/1 3π., 2 κλ.), Λαμπρόπουλος 9 (3/3 2π., 1/4 3π., 4ρ.), Μπόγδανος 3 (1/2 β., 1/4 2π., 0/5 3π., 5ρ., 1κλ.), Τσιαβές 14 (6/6 β., 1/1 2π., 2/3 3π., 1ρ.), Νταλός 4 (2/3 2π., 5ρ., 1κλ.), Αγγελόπουλος 2 (0/2 β., 1/4 2π., 2ρ., 1κ.), Βαβάτσικος 17 (7/9 β., 2/6 2π., 2/5 3π., 7ρ., 2κλ.).

ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Αντωνιάδης 18 (4 τ.), Κρανιάς, Ματενίδης 14 (2 τρ.), Γυμνόπουλος 2, Τερσενίδης 10 (1 τρ.), Ζυγούρας, Νταλλής 6 (1 τρ.), Τασιούδης 2, Τεπετίδης 2, Σίσιου, Τσότσος 14, Βοϊβατόπουλος 3.

ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ Ο Γ. ΖΑΦΕΙΡΟΥΔΗΣ

Αιχμές για ανθρώπους που κάνουν μεγάλο κακό στο λαρισινό μπάσκετ άφησε μετά το παιχνίδι ο τεχνικός του Γυμναστικού Γιώργος Ζαφειρούδης, χωρίς ωστόσο να κατονομάσει ποιοι είναι αυτοί.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του τεχνικού των «πρασίνων»:

«Συγχαρητήρια στην Καστοριά ήταν καλύτερη και κέρδισε δίκαια. Συγχαρητήρια και στα δικά μας παιδιά για την προσπάθεια τόσο σ’ αυτό το παιχνίδι όσο και ολόκληρη τη χρονιά. Ο στόχος της ανόδου τελείωσε για μας. Από δω και πέρα θέλουμε να ολοκληρώσουμε με αξιοπρέπεια το πρωτάθλημα.

Για να πάει μπροστά το μπάσκετ της Λάρισας πρέπει να βρεθούν άνθρωποι οι οποίοι να σταθούν σ’ αυτούς που προσπαθούν να δημιουργήσουν συνθήκες δουλειάς. Μεγάλο κακό στο λαρισινό μπάσκετ κάνουν αυτοί που έρχονται και πίνουν καφέ στο γήπεδο και νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα. Όποιος θέλει να μάθει ποιος είναι ο Ζαφειρούδης να πατήσει στο Google».