Πλούσιο θέαμα και πολλά γκολ στο Κύπελλο της ΕΠΣΛ

Δημοσίευση: 23 Σεπ 2024 11:10

Πλούσιο θέαμα και πολλά γκολ σημειώθηκαν στους αγώνες για την α’ φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣΛ, που διεξήχθησαν το Σαββατοκύριακο με ομάδες της Β’ και Γ’ τοπικής κατηγορίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως ακολούθως:

1oς όμιλος
ΑΠΟΕΛ – Βερδικούσια 8-1
Δόξα Βλαχογιαννίου – Καλύβια 2-3
Λιβάδι – Τύρναβος 1-3
Ευαγγελισμός – Δευκαλίων Κρανιάς στα πέναλτι 4-5 (κ.δ. 2-2)
Καλλιθέα – Όλυμπος Καρυάς 5-3

2ος όμιλος
Αμπελάκια – Πλατανούλια 0-2
Δόξα Αμυγδαλής – Θύελλα Ελάτειας 0-1
Αναγέννηση Καλοχωρίου – Μαρμαρίνη 3-5
Αετόλοφος – Αναγέννηση Ολύμπου 0-5
Αμπελωνιακός-Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Τρίτη 24/9, 16:30)

ΦΑΡΣΑΛΑ (Γραφείο «Ε»)
Σε ένα αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Αχιλλέας Φαρσάλων κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 κόντρα στον Τοξότη Λάρισας και να προκριθεί στην επόμενη φάση του κυπέλλου της ΕΠΣΛ.
Από το πρώτο λεπτό του αγώνα, οι δύο ομάδες έδειξαν αποφασιστικότητα να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο. Οι αμυντικές γραμμές ήταν καλά οργανωμένες και οι ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες. Ο Τοξότης απείλησε με τον Σδράλλη να αστοχεί με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, ενώ ο Κομισόπουλος και ο Τσιτσικλής είχαν κι άλλες δύο καλές στιγμές για τους γηπεδούχους.
Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 35’, όταν ο Σταυροθανασόπουλος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Τσαπραΐλη, να αποκρούει και να κρατάει το μηδέν στην εστία του.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό. Ο Τσιτσικλής και ο Φορτομάρης είχαν δύο ακόμα καλές στιγμές για τον Αχιλλέα, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων παρουσιάστηκε σε ετοιμότητα.
Στο 60’ ο Αχιλλέας έχασε μια τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Τσιτσικλής βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Νικόλι, αλλά ο τερματοφύλακας κατάφερε να αποκρούσει.
Η μοίρα όμως χαμογέλασε στους γηπεδούχους στο 69’, όταν ο Κομισόπουλος κέρδισε πέναλτι. Ο Τσιτσικλής ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και κάνοντας το 1-0
Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, ο Αχιλλέας προσπάθησε να διαχειριστεί το προβάδισμα, ενώ οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση. Στο 78’ ο Αχιλλέας έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Ψαλίδα, αλλά κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος.
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Αρίστος Παπαγεωργίου): Τσαπραΐλης, Ζαμάνης, Ψαλίδας, Καψιώχας, Αλεξίου, Μαργαριτόπουλος Θ., Μουτκανάς, Τσιτσικλής, Μαργαριτόπουλος Β., Τασόκας (46’ Μπολούτσος), Κομισόπουλος.
ΤΟΞΟΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Άγγελος Θεοχαρίδης): Νικόλι, Τσακνάκης Ρ., Καραλής, Τραχανάς (63’ λ.τ. Νάτσιος), Τσουμάνης, Λιάκος, Τσακνάκης Θ. (72’ Σπηλιώτης), Φορτομάρης Α., Μπράτσια (61’ Παπατζίκος), Σταυροθανασόπουλος (72’ Ασίκογλου), Σδράλλης.